Tag: zapasy

24 tygodnie do gotowości. Tydzień 19A. Zakupy

przez , 26.sty.2014, w Prepping/Przygotowania

Pierwszy wpis w cyklu z moją listą zakupów. Chociaż nie do końca jest to listą… Bo ten tydzień upływa pod znakiem UŻYWEK! Kawa, herbata, papierosy, fajka, alkohol, mocniejsze rzeczy… W pewnym sensie nawet muzyka czy jazda samochodem mogą być podciągnięte pod kategorię nałogu, jeśli nie możemy bez tego żyć. Więc lista wygląda tak (w porządku alfabetycznym :D), niepotrzebne skreślić, ew. zakupić do celów „barterowych”:

  • alkohol: miesięczny zapas trunków, jakie lubisz;
  • baterie do odtwarzacza filmu/muzyki: miesięczny zapas;
  • herbata: miesięczny zapas;
  • kawa: miesięczny zapas ziaren, mielonej, rozpuszczalnej- takiej, jaką pijasz;
  • nośnik filmu/muzyki: miesięczny zapas dzieł, których jeszcze nie poznałeś, oraz takich, które lubisz;
  • paliwo do ukochanego środka lokomocji: kanister 5-25l (UWAGA! zapas benzyny wymienia się co pół roku, bo traci oktany! diesla można trzymać dłużej);
  • papierosy: miesięczny zapas.

Więcej grzechów nie pamiętam. :)

Przy tym temacie należy zaznaczyć, że na wypadek większej kupy należy opracować strategię odwyku lub przejścia na lokalne produkty. Oraz przygotować się psychicznie na samodzielną produkcję. Paliwo->biodiesel, herbata->zioła (pokrzywa, rumianek, malina, itd.), kawa->kawa zbożowa (prażone żyto, cykoria i burak cukrowy), chyba nie muszę tu pisać o tym, że tytoń się uprawia, a różne rodzaje alkoholu można produkować w warunkach domowych. :)

Kawa. Założenia: 1 osoba pije 2 espresso dziennie, używa ekspresu ciśnieniowego 15 bar i zużywa miesięcznie 0,5 kg kawy ziarnistej lub mielonej. Czyli wskaźnik wynosi: 25zł/os./mies. Nie orientuję się, jak to wygląda z kawą rozpuszczalną ani kapsułkami do „ekspresów”. Badania nad spożyciem kawy zbożowej trwają. :)

Herbata. Założenia: 1 osoba pije 3 kubki dziennie. Czyli w przypadku ekspresowej (tzn. w torebkach): 1,5-3g suszu na kubek, 90 torebek miesięcznie, wskaźnik: 9zł/os./mies. W przypadku liściastej: 5g suszu na dzbanek (2 kubki), 225g suszu na miesiąc, wskaźnik: 8zł/os./mies.

Co do innych używek, to nie dysponuję dostateczną ilością danych, żeby wyprowadzić wskaźniki kosztów i zużycia. Musicie sobie radzić sami. Nie chcę tu nikomu matkować, ale jeśli nie zrobicie zapasów używek, to musicie zrobić sobie odwyk. Ostatnią rzeczą, którą powinniście się martwić w razie czego, to epicka migrena z odstawienia, przypominająca w objawach garść gwoździ wbitą równomiernie na całej czaszce. Z zawrotami głowy i wymiotami. Serio. Chyba wyraziłam się jasno. :)

To do następnego! :)

Zostaw komentarz :, , , , , , więcej...

24 tygodnie do gotowości. Tydzień 18A. Zakupy

przez , 21.sty.2014, w Prepping/Przygotowania

Ostatni wpis cyklu powtarzany za Domowym Survivalem. Następne będą już mojego pomysłu. :) Oryginalna lista zakupów:

  • solidne plastikowe wiadro z pokrywką, to już trzecie w tym cyklu?
  • worki foliowe o odpowiedniej wielkości do tego wiadra, jw
  • 2 pudełka jakiś wysokokalorycznych batonów,
  • słodycze i innego rodzaju przekąski, które mogą być jedzone dla samej przyjemności (zwłaszcza orzechy!),
  • folię do pakowania kanapek, ok, chociaż wolę papier
  • folię aluminiową. ok

Znowu błąd z zakresu technologii żywienia: batony się je dla przyjemności, a przekąski z orzechów, muesli i  suszonych owoców dla napędu: kalorii, witamin i minerałów.  Będę musiała zrobić wpis (a jeśli się rozpiszę, to nawet cykl) o odżywianiu niedługo…

Na koniec cyklu będzie długaśna lista prepsów w ramach podsumowania. To teraz będzie tam widnieć: wiadro 3 szt. o pojemności 6l, 10l i 15l. Trudno :D. No, to czas na moją listę zakupów:

  • wiadro 15l z pokrywką
  • worki foliowe- 45l będzie ok czy nie?
  • 1kg orzechów lub suszonych owoców
  • 0,5kg słodyczy
  • folia spożywcza
  • folia alu
  • papier śniadaniowy

Razem: <zobaczymy>

To do następnego! :)

Zostaw komentarz :, , , , , , , , więcej...

24 tygodnie do gotowości. Tydzień 15A. Zakupy

przez , 03.sty.2014, w Prepping/Przygotowania

Po rodzinno-imprezowym chaosie czas na zakupy! Może upolujemy jakąś egzotyczną potrawę na pochaosowych wyprzedażach?

Oryginalna lista zakupów wygląda tak:

  • dwie duże puszki owoców na głowę,
  • dwie duże puszki mięsa i potraw mięsnych na głowę,
  • dwie duże puszki warzyw na głowę.

Znowu diabelnie ogólnikowo. Zgaduj, zgadula „Co poeta miał na myśli?” W cywilu (w marketach) duża puszka to mniej więcej pół kilo, a mała ćwierć kilo (oczywiście wsad+zalewa). W ofercie „wojskowych” sklepów duże puszki ważą prawie po kilogramie, czy to produkcji polskiej, czy zagranicznej- na jeden posiłek na dwie dorosłe osoby. To jest różnica, także w cenie (wojskowe są tańsze- bo prosto od producenta do danego sklepu, pomijając hurtownie :D). Tylko owoców nie puszkują. :)

W moim świecie lista zakupów wygląda mniej więcej tak (przypominam, że w ramach tego testu obliczam koszty dla jednego człowieka):

  • marchew kons. 400g 5,89 zł
  • mieszanka kons. 400g 5,09 zł
  • kiełki kons. 200g 5,09 zł
  • 2 x 200 g figa suszona 10,98  zł
  • 2 x 100 g migdały 13,98  zł
  • 2 x 200 g daktyle 5,98  zł
  • 1kg łopatki z jelenia b/k (znowu była śliczna) do ususzenia 50 zł

Razem:  97,01 zł.

To do następnego! :)

Zostaw komentarz :, , , , , więcej...